Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Щодо внесення громадянами коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 162 було внесено зміни до Порядку внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 р. № 15 (далі - Порядок).
Даний Порядок визначає механізм внесення, повернення та звернення у дохід держави коштів у разі застосування запобіжного заходу у вигляді застави, який обраний з метою забезпечення належної поведінки особи, щодо якої застосовано запобіжний захід, її явки за викликом до слідчого, прокурора або суду, а також виконання інших покладених на неї обов'язків, передбачених положеннями Кримінального процесуального кодексу України.
Так, відповідно до внесених до Порядку змін - застава вноситься підозрюваним, обвинуваченим або іншою особою, яка діє від його імені або заставодавцем (іншою фізичною чи юридичною особою, яка вносить кошти від свого імені) в національній грошовій одиниці на спеціальний рахунок територіального управління ДСА України, яке здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності суду, який обрав запобіжний захід у вигляді застави або апеляційного суду, який обрав такий запобіжний захід, відкритий в органах Казначейства в установленому законодавством порядку (далі - депозитний рахунок).
Відповідно до п.5 Порядку внесення коштів на депозитний рахунок здійснюється на підставі платіжного документа особи чи заставодавця не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави. Платіжний документ з відміткою банку про виконання надається слідчому, прокурору, суду, який здійснює кримінальне провадження.
Крім того, у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України держава гарантує повернення коштів, що були внесені як застава. Так, відповідно до даного Порядку Територіальне управління ДСА України або апеляційний суд, який обрав запобіжний захід у вигляді застави, розглядає заяву
про повернення коштів із доданими документами протягом п'яти робочих днів з дня їх надходження та подає до органу Казначейства платіжне доручення про повернення коштів.
Повернення коштів, внесених як застава, здійснюється протягом п'яти робочих днів з дня надходження платіжних доручень територіального управління ДСА України або апеляційного суду, який обрав запобіжний захід у вигляді застави, до органу Казначейства.
Крім того, даним Порядком також передбачено питання звернення застави в дохід держави, який здійснюється на підставі платіжного доручення територіального управління ДСА України або апеляційного суду, наданого до органу Казначейства, в якому відкрито депозитний рахунок, на який було внесено заставу.
Враховуючи положення ст. 117 Конституції України, для належного забезпечення виконання даного Порядку територіальним управлінням та місцевими загальними судами Київської області, з урахуванням п'ятиденного строку внесення застави громадянами, з метою дотримання процесуальних строків, для реалізації гарантованого права громадян на повернення застави у десятиденний термін та для своєчасного звернення її в дохід держави - територіальне управління ДСА України в Київській області повідомляє про доцільність зазначення в ухвалах про обрання запобіжного заходу у вигляді застави депозитного рахунку територіального управління, на який повинна бути внесена застава.
Так, при винесені ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді застави необхідно вказувати наступні банківські реквізити:
Отримувач: Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Київській області
Код отримувача (ЄДРПОУ) : 26268119 р/р: 37312095018661
Банк отримувача (ГУДКСУ): Держказначейська служба України, м. Київ Код банку (МФО ГУДКСУ): 820172
Водночас повідомляємо, що даний депозитний рахунок повинен використовуватися судами виключно для зазначення його в якості реквізитів для внесення громадянами застави, як запобіжного заходу та не може надаватися громадянам за іншим призначенням.